Black Metal

Aşağa gitmek

Black Metal

Mesaj tarafından dima Bir Ptsi Ağus. 04, 2008 5:09 am

Black metal heavy metal'in alt-türü olan bir müzik türüdür. Black metal’in ilk temsilcileri -türe isim babalığı yapan “Black Metal” adlı albümünün yapımcısı da olan- Venom, Mayhem, Hellhammer, Mercyful Fate, Bathory ve Celtic frost gibi gruplardır. Black metal günümüzdeki biçimini ise büyük oranda Darkthrone, Enslaved, Burzum, Mayhem, Immortal ve Emperor gibi Norveçli grupların etkisiyle almıştır.
Özellikleri
şarkı sözleri genelde satanizmle ilgili ve paganizm gibi diğer okült konulardan oluşur. Gitarlar yoğun olarak bozunmuştur (distortion’lanmıştır).
Davullar hızlı ve agresif bir tonda olup, “blast beat” olarak adlandırılan aynı parçaya (zil, trampet vb.) defalarca üst üste hızlıca vurulması biçiminde yapılan yöntemle çalınmıştır.
Gitarlar hızlı ve yinelemeli çalınmıştır (gitarın tıpkı ud gibi çalındığı tremolo yöntemi olarak adlandırılır).
“Scream vocal” olarak adlandırılan, seslerin derin ve içten bir böğürtü olarak duyulmasını sağlayan, ses tellerini titreştirmekle gerçekleştirilen vokal yöntemi kullanılmıştır. Hızlı perküsyon yapılmıştır. Müzikte yinelemeler yoğundur ve soğuk ve hüzünlü bir atmosfer hissedilir.
Black metal gruplarını diğerlerinden ayıran bir diğer özellik ise eskiden daha yoğun olarak kullanılan “corpse paint” adlı, yapanın çürümekte olan bir ceset ya da bir veba kurbanı gibi gözükmesini sağlayan özel bir tür siyah ve beyaz makyajdır. Bu makyaj ve black metal müzisyenlerinin tüm Dünya’da yaygın olarak takma sahne adları kullanması müzisyenlerin kimliklerinin saklanmasına yardımcı olur.
Türkiye'de
Başlıca tanınmış Türk black metal grupları arasında Ehrimen, Episode 13, Moribund Oblivion, Nord av Snafells, Ominous Grief, Raven Woods, Sadistic Spell, Sagu, Satanic Verses ve Witchtrap sayılabilir.

Black Metal

1980’lerin ikinci yarısına gelindiğinde Heavy Metal’in bir türevi olan Death Metal’in farklı ve ilginç bir uzantısı ortaya çıktı; Grindcore. Ortaya çıkan her müzik türü gibi, çıkar çıkmaz farklılaştırılan ve özelleştirilen Grindcore’u ilk kullanan grup Napalm Death oldu. Daha sonra Scorn, Harmony Corrupted ve Utopia Banished’de bu tarz çalıştılar. Yalnız Heavy Metal’in müziği küçümseyen ve alaşağı eden bir kolu olan Grind Core’un bu anlamdaki radikalliği, bu türün çoğu zaman bir müzik olup olmadığının tartışılmasına yol açtı. Yine de Cannibal Corpse ve Scorn gibi gruplar bu türde yollarına devam ederken Carcass, Godflesh, Treponem Pal ve Pitchshifter gibi gruplar bu tartışmalardan nasibini alarak bu türden uzaklaşmaya başladılar. ışte tam bu sıralarda Death Metal cephesinde de yeni arayışlar söz konusuydu ve ortaya daha melodik, daha gürültülü ama gelecek vaad eden “Black Metal” çıktı. Deneyselliği daha açık olması ve kalıplardan gittikçe uzaklaşması Death Metal yapan çoğu grubun ilgisini çekti ve kısa bir süre sonra daha melodik bir müzik yapmak isteyenlerin bu türe doğru kaymaya başladığını görüyoruz. Samael, Satyricon, Cradle Of Filth ve Moonspell grupları bunun en kayışa en güzel örneklerdir. Çünkü bu grupların müziklerine o sırada bir çok yeni unsur katılmıştır (Klasik ve Flamenco rifleri, bayan vokaller, synthesizer’lar, scream (çığlık) vokaller). Aslında heavy metal tarihine göz attığımız zaman Black Metal’in oluşum safhasında bir çok ünlü grubun müziğinin rol oynadığını görebiliriz. Bunlardan bu türe isim babalığı yapan Venom’un “Black Metal” albümüdür, şüphesiz. Yine de tek başına Venom bile Black Metal’i tam olarak temsil edemez. Bu bakımdan Mayhem, Hellhammer, Mercyful Fate, Bathory ve Celtic Frost gibi grupların Venom’la birlikte Black Metal’in ufkunu genişleten ilk gruplar olduğunu söyleyebiliriz. Gelelim Black Metal’in ortaya çıkışında dünyanın durumuna ve bu müzik türünün müzikal ve ideolojik yapısına..
1980’li yılların sonlarında soğuk savaşın bitişiyle birlikte sosyal sıkıntılar nihilistik ve hatta tek kullanımlık bir toplum yaratmıştı. O dönemin çocukları hayatlarını çoğunlukla değersiz saydılar ve anlamsız emek, milyonların vaktini alırken, tapınma ihtiharları gerçekleşti. Müzik yarı gönüllülükle uygunsuz ideallere tam kölelik arasında sürüklenip durdu.80’lerin sonlarında 80’lerin cahil ticari şehveti kaybedildi ve estetikten yoksunluğundan habersiz 70’li yılların optimizmi canlandırılmaya çalışıldı. Duygusal nihilizm ön plana çıktı ve öfkeli ruhlar yaşamak için bir sebep bulmakla ölümün anlamını araştırmak arasında bocaladılar. ışte Black Metal ortaya çıktığı zamanlarda dünyanın psikososyal durumu bu şekildeydi.
Black Metal, Heavy Metal ve Thrash Metal melodilerinin üzerine mistik, okült (Bilimsel yöntem dışındaki yollar ile "gizli" bilginin araştırılması), karabüyü gibi konuların sözelliğinde, gerginleşmiş gitar tellerinde ve çığlığa yönelen vokallerin eşliğinde doğdu. şarkı sözleri nefret ve öfke doluydu ve bunu en iyi anlatabileceği yönü, çığlığı (Scream Vocal) seçti. şarkıların bateri partisyonları da farklılık arzediyordu. Yoğun bir şekilde öfkeye eşlik edebilecek bir tonda, “Blast Beat” olarak adlandırılan hızlı ve agresif bir ritm yapısına büründü. Ayrıca deneyselliğin bir sonucu olarak New Wave biçiminden etkilenen Black Metal grupları klavyeyi (synthesizer ve/veya piyano) de müziklerine destek olarak bir atmosfer yaratması için ilave ettiler. Gitarlar hızlı ve tremololu bir şekilde yoğun öfkeye destek oluyorlardı.Böylece kutup kadar soğuk bir müzik türü ortaça çıkmıştı. Çoğu zaman Death Metal ve Black Metal gruplarının yaptıkları müzikler birbirine karışsa da, zamanlar Death Metal’in ritmik senkronları, nihilistik tonsuzlukları, dehşetli şarkı sözleri ve ölümsüzlük konusundaki vahşi ısrarı, Black Metal’in karanlık, günah, yıkma isteğiyle dolu sert ve kromatik müziğinin içinde eridi. Black Metal’in çarpık vokalleri ise o dönemin nevrotik insanları üzerinde her zaman aklı başında ve lüzumlu mesajlar veren bir toplumun panzehiri olarak görüldü.
Black Metal gruplarının bir diğer önemli özellikleri ise o dönemde daha yoğun olarak kullanılan ve adına “Corpse Paint” adı verilen bir makyaj uygulamalarıydı. Böylece nefret dolu sert müzikleri icra edenler de yaşayan bir insandan çok çürümekte olan bir cesede veya veba kurbanı bir ölüye benziyordu. Bu makyajın uyg****masıyla birlikte grupların üyeleri de normal insan isimlerinden vazgeçip takma isimler kullanmaya ve buhranlı kişiliklerini saklamaya başladılar. ışte günümüzde Heavy Metal müziğine karşı olan önyargıları zamanında üzerine mıknatıs gibi çeken metal müzik türevi olan Black Metal’in en önemli temsilcileri de okült öğelerin, destanların ve efsanelerin en yoğun olduğu bölge olan ıskandinavya bölgesinden çıkmıştır. Darkthrone, Enslaved, Mayhem, Burzum, Immortal ve Emperor gibi Norveçli grupların etkisiyle tüm dünyada hala dinlenilmekte olan bir türevdir. Ülkemizde ise Ehrimen, Episode 13, Infected, Moribund Oblivion, Nord av Snafells, Ominous Grief, Raven Woods, Sadistic Spell, Sagu, Satanic Verses ve Witchtrap gibi gruplar bu türde çalmaktadır

_________________
avatar
dima
Admin
Admin

Kadın
Mesaj Sayısı : 1001
Yaş : 25
Nerden : İstanbuLL
Hobiler : nette takılmak/müzik dinlemek/toplu yapmak xD
Lakap : DİMA
İleti : maymundan geldim şüpeli bellki yaşlandıkça katıra gidiorum en azından orası belli xD
Favori Lafınız : " biraz gülümseme biraz yalan,yorgun düştüğünde seni ayakta tutan"
Rep :
100 / 100100 / 100

İsim : Dima
Kayıt tarihi : 02/08/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Black Metal

Mesaj tarafından |Reita| Bir Perş. Tem. 16, 2009 8:20 am

Ben bu gruplardan en çok Burzum'u dinliyorum.Mekanik ses kullanılsada yinede iyi ... VARG VİKERNES 4 ever Yeeahhhh!!!
avatar
|Reita|
Yeni Gazette Fan
Yeni Gazette Fan

Erkek
Mesaj Sayısı : 87
Yaş : 25
Nerden : Evden
Hobiler : Riff atmak,müzik dinlemek,headbang yapmak.
Lakap : Planör
İleti : O My Gosh.
Favori Lafınız : Köpek soyu
Rep :
0 / 1000 / 100

Ruh Halim :
İsim : Deniz
Kayıt tarihi : 10/07/09

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz