The Gazette Fan Türkiye | The GazettE TR |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gothic Mimari

4 posters

Gothic Mimari Empty Gothic Mimari

Mesaj tarafından Mephisto Cuma Şub. 20, 2009 9:50 am

Tamamiyle benim tarafımdan yazılmıştır...Alıntı yapan altına altıdır demezse top ossuun hıhh

Avrupa'da 12. yy.'dan 15. yy. kadar uzanan Ortaçağ çok önemli ekonomik ve sosyal bir değişim devri olmuştu.Güçlü kralların iradesinde istikrarlı ülkeler, büyüyen ve varlıklı şehirlerde oturan zanatçı, tücar ve bankerlerin oluşturduğu yeni bir sosyal düzenin gelişmesine tanık oldu.Rahipler sınıfı ise hatırı sayılır ölçüdeki etki alanlarını daha da genişlettiler.Bu devrin sanatta özellikle beliren uslubu Gotik'tir...
Gotik sıfatının nerden geldiğini anlamak oldukça güç çünkü İskandinavya'dan gelen barbar bir kavim olan Goth'lar; göçebe oldukları için belirli bir mimari geliştirememişler ve putperest oldukları için kilise yapamamışlar.Bu yüzden tam Goth sıfatı tam olarak bu kavimden gelmiyor...Ama akla yatkın bir açıklama olarak, Rönesans devrinde İtalya hümanistleri Alplerin kuzeyinden gelen herşeyi barbar olarak kabul edip "Gotik" demeleridir.

Mimaride ilk Gotik örnekler Paris'in kuzeyinde Ile de France diye bilinen dayanıklı ve çalışması kolay bir kireçtaşının da bulunduğu bir bölgede ortaya çıktı.Ballandırarak anlatmama lüzum yok yani Fransada çıktı Razz 1140 ile 1144 yılları arasında, Paris yakınlarındaki St. Denis manastırı kilisesinin korosu, Gotik uslubun yaratıcısı olarak kabul edebileceğimiz adı bilinmeyen bir mimar tarafından yeniden yapıldı.Bundan sonra Frasız şehirleri büyük katedralleri "Gotik" olarak inşa etmek için yarışa girdiler Very Happy
Gotik mimaari o dönemde 1 bakıma devrimci nitelik taşıyordu.Kaburga şeklinde kemerler uçan payandalar gibi yeni gelişen taşıyıcı sistemler yardımıyla duvarlar incelebilmiş geniş pencere boşlukları oluşmuş bina daha aydınlık hale gelmışti.
Bu geniş pencere boşlukları da vitray denilen renkli camlardan yapılan süslemede yer sağlamış daha aydınlık olan iç mekanda heykeller remler için imkan doğmuştu.Yapım süreci uzun sürdüğünden bu süslemeler için mürhiş sanatçılar uzun yıllar sabırla çalışmış.

SÖZLÜK!
Ambulatory:Koro bölümü ile apsis arasındaki koridor veya geçit.
Apsis:Kilisenin doğu ucundaki çıkıntılı kısım.Bazı bölgelerde ender olarak batıda olabilir.Yarımdaire yada çokgen kenarlıdır.
Aralama ayağı:Bir kapı yada girişi bölen sütun.
Bazilika:Yüksek bir orta nef ve ondan alçak iki ya da daha çok yan neflerden oluşan kilise tipi.
Destek kemeri(payandası):Tonozun ağırlığını duvarın üst kısmından dik bir payandaya ve oradan da yere veren ve yapının dışında olan bir kemer ya da yarım kemer.
Kemer kovanı:Taçkapı kemerinin içe doğru derinliği, çoğunlukla süslü olur.
Kilit taşı:Bir kemer ya da tonozun orta taşı, süslüdür.
Orta Nef:Bir kilisenin iki yanı neflerle çevrili ana bölümü.
Rölük muhafazası:Bir azizin kutsal kemiklerinin bulunduğu muhafaza.
Sunak resmi:Sunak masasının arkasındaki ya da üstündeki resim ve seyrek olarak da heykel.Birkaç panodan oluşanlara poliptikoni, 2 panolulara diptikon, 3lülere triptikon denir.
Sütun:Silindir şeklindeki mimari bir destek öğesi.Uyuz insanlara argo bir kelime oalrak da kullanılır kihkih
Sütun başlığı:Sütun ya da payenin üst kısmı.Kemere kuvvetli bir zemin hazırlamak için genişler.
Taban:Sütun ya da payenin kaidesi, alt kısmı.Ayrıca matematikde sürekli şekillerin tabanını sorarlar ve notumuz düşer kihkih
Taçkapı:Bir kilise ya da büyük yapının anıtsal girişi.
Tempera:Bir resim tekniği.Yağ, reçine, yumurta akı gibi yağıştırıcı maddeleri boya ile karıştırıyorlar.
Timpanum:Alınlık tablası.
Tonoz:Bir kemer gözünün kesiksiz olarak derinliğe devam etmesiyle oluşan boyluğun üstünü kapatan kavisli örtü.
Tonoz takkesi(Veya hücre takkesi):Gotik mimaride çapraz tonozun bir bölümü.
Transept:Orta nefi dikine kesip Latin haçı şeklini veren kısım.Bazen neflere de bölünmüş olur.
Triforyum:Kilisenin yan nefleri üzerindeki galeri.Gotik kiliselerde orta nefe üç bölümlü kemerlerle açıldığı için bu ad verilmiştir.
Triz:Bir pencereyi 2 ya da daha fazla parçaya bölen dikey parça.

Gothic Mimari Koln016ci9iu5cvmr6
Gothic Mimari Koeln7787hu8fsxf3
Gothic Mimari 96801204kp0uu8

Maalesef şuana kadar tek gitmiş olduğum önemli gotik yapı:Sagrata Familia..Mimarı Gaudi öldüğü için bitirilememiş ama şimdi inşa ediyorlar.Yani en azından ben gittiğimde ediyorlardı belki bitmiştir xD İspanyada..
Gothic Mimari 216088-Sagrata-Familia-1-0
Gothic Mimari Spain+2007+063
Gothic Mimari Gaudi
Mephisto
Mephisto
Super Mod
Super Mod

Kadın
Hobiler : Anime, müzik, fotoğraf çekmek, gitar çalmak, gezmek tozmak....
Lakap : Mephisto
İleti : From the dark I feel your lips and †as†e your bloody kiss ...
Favori Lafınız : Enaam!
Rep :
Gothic Mimari Left_bar_bleue75 / 10075 / 100Gothic Mimari Right_bar_bleue

Ruh Halim : Gothic Mimari Deli10
İsim : Alex Ammot

http://gothictr.vampire-legend.com

Gothic Mimari Empty Geri: Gothic Mimari

Mesaj tarafından annabel Cuma Şub. 20, 2009 4:45 pm

elina sağlık kuzuuu Gothic Mimari 180183

valla ben de bi kölner dom (bkz. ikinci resim) ve wiener dom a gittim Gothic Mimari 180183 yannız manyak gibi binaları beyazlatçaz diye uğraşmasalar çok daha güzel görüncek hedeler >.< kararmış kararmış mükemmel bi etki bırakıo <3
annabel
annabel
GazetteFanTr Kurdu
GazetteFanTr Kurdu

Kadın
Lakap : anna
Favori Lafınız : schwul, schwuler, am schwulsten
Rep :
Gothic Mimari Left_bar_bleue1 / 1001 / 100Gothic Mimari Right_bar_bleue

Ruh Halim : Gothic Mimari Konusk10

http://www.myspace.com/missxspookiness69

Mesaj tarafından GaZeRocK C.tesi Şub. 21, 2009 4:49 pm

biran başlığı mimar sinan diye okudum haha neyse resimler çok hoş... çok sağol bacıııı ghf
GaZeRocK
GaZeRocK
Super Mod
Super Mod

Kadın
Hobiler : Dans etmeyi çok severim .. müzik dinlemeyi çok severim ... anime - drama ve video izlemeyi çok severim.... konuşmayı insanları güldürmeyi ve onları mutlu etmeyi çok severim. insanları mutlu edince bende mutlu oluyorum... yardım etmeyi çok severim...
Lakap : ZepçüK
Favori Lafınız : ReiTa*mm -\^o^/-
Rep :
Gothic Mimari Left_bar_bleue80 / 10080 / 100Gothic Mimari Right_bar_bleue

Ruh Halim : Gothic Mimari Stresl10
İsim : SuzuKi Hikaru

http://nelchan.blogspot.com/

Mesaj tarafından annabel C.tesi Şub. 21, 2009 5:38 pm

hahaha zepp XD süpersin XD XD gece gece öldüm gülmekten
annabel
annabel
GazetteFanTr Kurdu
GazetteFanTr Kurdu

Kadın
Lakap : anna
Favori Lafınız : schwul, schwuler, am schwulsten
Rep :
Gothic Mimari Left_bar_bleue1 / 1001 / 100Gothic Mimari Right_bar_bleue

http://www.myspace.com/missxspookiness69

Mesaj tarafından GaZeRocK C.tesi Şub. 21, 2009 5:39 pm

ne mutlu bana kihkih sanada ne mutlu tabikide haha
GaZeRocK
GaZeRocK
Super Mod
Super Mod

Kadın
Hobiler : Dans etmeyi çok severim .. müzik dinlemeyi çok severim ... anime - drama ve video izlemeyi çok severim.... konuşmayı insanları güldürmeyi ve onları mutlu etmeyi çok severim. insanları mutlu edince bende mutlu oluyorum... yardım etmeyi çok severim...
Lakap : ZepçüK
Favori Lafınız : ReiTa*mm -\^o^/-
Rep :

Ruh Halim : Gothic Mimari Stresl10
İsim : SuzuKi Hikaru

http://nelchan.blogspot.com/

Mesaj tarafından Seliiugi Ayame Cuma Şub. 27, 2009 9:47 am

saol cnm
Seliiugi Ayame
Seliiugi Ayame
GazetteKolik
GazetteKolik

Kadın
Hobiler : Annemle kavga etmek,Gözde ile boğuşmak,Efe ile futbol oynamak,Bülent hoca ile dalga geçmek,Kai ile DVD seyretmek xP Sonra... Arda'ya sataşmak,Berna abla ile ROCK&ROLL,Fırat'ın HOLLANDALI kızlarla maceralarını dinlemek,Değişik yerler keşfetmek,Gezmek,Balımcığım ile TELEFONDA saatlerce konuşmak xP (en sevdiğim hobilerimden biridir kendisi xD)
Lakap : JAPON CADI XD
Favori Lafınız : Beynindeki kötü enerjiyi alıyorum,sakin ol XP
Rep :

İsim : Selin

- Similar topics