Death Metal

Aşağa gitmek

Death Metal

Mesaj tarafından dima Bir Ptsi Ağus. 04, 2008 5:12 am

Death Metal
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Seksenlerin sonunda Thrash Metal'in teknik yetkinliğini ve bir Punk alttürevi olan Hardcore'un dolaysızlığını sentezleyen grupların önderlik ettiği bir metal altjanrıdır. Death Metal tınısını belirleyen ve onu diğer Metal alttürevlerinden ayıran başlıca öğeler brutal vokal, distorsiyon doygunu elektro gitar, yapısökümcü tabir edilebilecek bir kompozisyon tarzı, sürat ve nihilist/dışavurumcu imgelem ve aynı doğrultudaki metinsel içeriktir.
Brutal vokal, diğer Metal türlerinde ve popüler müziğin genelinde doğalcı, natüralist biçimiyle kullanılan vokalin, enstrümantan enformasyonun distorsiyonuna paralel bir şekilde, performans veya kayıt sırasında dışsal bir müdahale olmaksızın, vokalist tarafından distorte edilmesiyle elde edilen, konvansiyonel vokalin ifade yelpazesini tek bir kalıp içinde hayata geçirmeye çalışan vokalizasyon türüne Metal icracıları ve dinleyicileri tarafından verilen isimdir.
Death Metal'in arkaik örnekleri arasında, Speed Metal ile karıştırılan Thrash tarzına yakın bir çizgide müzik yapan Death Strike'ın 1985 tarihli "Fu*kin' Death" albümü sayılabilir. Ancak türün ilk yapılaşmış örneği, Chuck Schuldiner önderliğindeki Death imzasını taşıyan "Scream Bloody Gore" albümüdür. 80'li yılların ortalarında belirişini takiben 90'lı yılların sonlarına kadar oldukça üretken bir janr olan Death Metal kanonunun en önemli örneklerinin altında Obituary, Morbid Angel, Cannibal Corpse, Deicide, Autopsy, Carcass, Atheist, Napalm Death gibi öncü toplulukların isimleri vardır.
Bir altkültürel enerji olarak 90'lı yılların başlarında Grunge akımının ve temsil ettiği değerlerin denge ağırlığını teşkil eden Death Metal, 90'ların sonlarında, Metal anajanrından doğan alttürevlerin, cross-over'ların ve farklı janrların gramerlerini Metal'e sentezleyen yenilikçi yaklaşımların karşısında ortodoks damarını bütünüyle yer altına çekmiş ve doğası doğrultusunda, popülerliğin süzgecinden geçmiş diğer Metal janrlarının aksine, ifade tarzını daha da sertleştirmiştir. Ne var ki Metal arenasında dinleyiciler ve gruplar arasında yoğunlukla tartışılan ticaret - etik ikiliği ekseninde, Death Metal de, geniş kitlelere ulaştığı 90'lı yılların ortalarında piyasalaşmakla suçlanmıştır.
Death Metal'in doğuşundan bugününe Türkiye'de gelmiş gelmiş en önemli temsilcileri arasında Deathroom, Suicide, Asafated, Cenotaph, False In Truth ve Hecatomb sayılabilir.

Death Metal Disiplini
Death Metal tınısı tok, distorsiyon doygunu gitar tonlarına, brutal vokallere yaslanır. Bunların yanısıra dışavurumcu, kinik, nihilist bir tavrı yansıtan veya gore gibi şok öğeleri üzerinde duran şarkı sözleri ve görseller Death Metal alamet-i farikası sayılır. Death Metal gitar jargonu çalış tekniği açısından Thrash Metal'in doygunlaştırdığı 'palm mute' (gitar tellerinin avuç kenarı ile kapatılarak sesin boğulması) tekniği ve strumming (vuruş) çeşitliliğiyle biçimlenen, kompozisyonel yönelim açısından ise yüksek tempolu, fragmanlı veya nakarat yapılı parçalar üreten, vokal dışavurumun belirginleştiren bir anlayışla yapılanır. Death Metal gruplarının bir bölümü [Deicide, Suffocation] melodizmi dışlayarak keskin bir ritmofoniyi sahiplenir. Bu ritmofoni ağırlıklı yaklaşım, bir Death Metal altjanrı sayılan ancak bu janrla aynı yıllarda şekillenen Grindcore'un da merkezinde yer alır.
Yeni Akım ısveç Death Metal'i (NWOSDM) adı verilen ısveç okulu ise ıngiliz Klasik Metalinin melodizmini Death Metal'in yoğunluğuyla birleştirir. Bu türün örnekleri olarak Dark Tranquillity, ın flames, Soilwork verilebilir.
2000'li yıllarla birlikte yükselen Metalcore türü Death Metal'in sofistike enerjisini yumuşatarak benzer bir dışavurumcu teknik lügatı sahiplenmiştir

Not:Çoğu kişi Death metali satanistlerin dinlediğini söylüyor.Kısmen doğru olabilir ama genelleme yapılamaz!

Death Metal türleri [değiştir]Melodik Death Metal: ısveç'de ortaya çıkmış klasik death metalin melodik ritimler, sololar ve klavyelerle süslenmiş halidir. Başlıca grupları; Amon Amarth, At The Gates , In Flames , Children Of Bodom , Dark Tranquility, Arch Enemy'dir.

Teknik Death Metal: Bu müzik türünde sözlerden daha önemli olarak bir enstrümanda üstünde yoğunlaşma ve virtüözlük öndedir.Necrophagist , Gorguts , Cynic, Atheist, Suffocation, Pestilence, Cryptopsy , Nile ve en son Death bu türe örnektir.

Brutal Death Metal :Bu tür death metalle goregrind/grindcore türünün ortasında olan bir türdür.Brutal Death Metal daha çok bu gruplarla özdeşleştirilir : Cannibal Corpse, Suffocation, Disgorge, Dying Fetus, Deeds Of Flesh, Devourment, Immolation, Vital Remains, Vomit Remnants, Kruento, Wormed.Bu türde vokaller kendilerinin guttural adını verdikleri değişik ve çok içten söylenen tiptetir ve çoğunlukla alışılmadan liriklerine bakılmadan anlaşılamazlar.Liriklerin konusu daha çok "gore" tipindedir.Gitar riffleri de daha çok hızlı ve değişiktir.Davullar da "blast beat" şeklindedir.Yani aşırı hızlı ve aynı yere vur**** ritimler şeklindedir

_________________
avatar
dima
Admin
Admin

Kadın
Mesaj Sayısı : 1001
Yaş : 25
Nerden : İstanbuLL
Hobiler : nette takılmak/müzik dinlemek/toplu yapmak xD
Lakap : DİMA
İleti : maymundan geldim şüpeli bellki yaşlandıkça katıra gidiorum en azından orası belli xD
Favori Lafınız : " biraz gülümseme biraz yalan,yorgun düştüğünde seni ayakta tutan"
Rep :
100 / 100100 / 100

İsim : Dima
Kayıt tarihi : 02/08/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz