Nocturnus

Aşağa gitmek

Nocturnus

Mesaj tarafından Mephisto Bir Salı Haz. 02, 2009 4:15 am

Nerden başlasak nasıl anlatsak Türk Dil Kurumu kaynaklarında bu grubu tek bir kelime bir tamlama benzeri kelime öbekleri ile anlatacak bir şey bulamadım. Destan olur kitap yazarsın dediler çok kastıracak olduğu için grupla ilgili kısa bilgi vermenin daha kolay olacağına karar verdim.
Nocturnus deyince akla ilk gelmesi gerekenler ve bağlantılı bazı isimleri söyleyim sonra bunları yazının içinde açalım. NOCTURNUS deyince florida, (teknik)death metal, synthesizer, sci-fi, Morbid Angel yeter...
Nocturnus kurulur kurulmaz zaten sükse yapmıştı çünkü bu kadroda grup için belli bir popülarite sağlayacak bir isim zaten mevcuttu Mike Browning; kendisi Trey Azagtoth’la beraber Morbid Angel’ı kurdu(1983), daha sonra da ayrıldı (tipik bi olay), Mike Davis’inde kurucusu olduğu Nocturnus’un temellerini attılar. Nocturnus 1988 yılında ilk demosunu çıkardı "Science of Horror" kadrosu: Mike Browning - Drums & Vocals, Mike Davis - Guitar, Gino Marino - Guitar, Jeff Estes - Bass, Louis Panzer - Keyboards. Bu arada grubun kurucusu olan gitaristi, Mike Davis, yabana atmıyoruz kendisi Florida piyasasında "abi gel bizimle çal" diye peşinden koşulan dehşet gitaristlerden. Gözlerden kaçmamıştır umarım Mike Browning davul vokaldir grupta ona göre. Demo çıktı 4 parça vardı ve demo kapağı o kadar sade ki görmeniz gerek bugün bizim gibi işte şöyle baskılı, renkli kapak, yok cillop resimler, parça sözü, falan olayı yok. Bir logo biyografi ve gruptan bir mesaj, gelecek albümle ilgili, üstelik hepsi bir saman kağıt üzerine basılmış. Bu çok önemli bir nokta çünkü muhtemelen bu yazıyı okuyacak insanların çoğu bu grubun adını bile duymadı sebebi ise bu belki aşırı mütevazilik ve underground olmaları. İnanılmaz bir şey ama Nocturunus, Florida dışında bir iki konsere gitmiş bir grup (Bolt Thrower ile bir avrupa turnesi var fakat çok kısa sürmüş) die-hard fan kitlesine sahip olmasına, earache’den 2 albüm çıkartmış olmasına rağmen kelimenin tam manasıyla UNDERGROUND.</p>

Demo çıktıktan 2 yıl sonra Earache etiketiyle debut albüm çıkar "The Key". Ortalık toz duman olmuştur muhtemelen.Albüm çıkmadan önce Gino Marino gider ve yerine daha dehşet bir gitarist gelir Sean McNenney, bu nocturnusu daha da dehşet bir gitar şovu yapılan grup haline getirmiştir. Albüm konsept bir içeriğe sahip açıkcası Sci-fi bir konsept gelecek ve cyborglar yeryüzünde dinin yok oluşu ve chaos. The Key üzerine biraz yorum yapmam gerek; ilk parçadan itibaren klavyeleri duyunca "bu ne yaaa!!" dedirten bir parça ile başlıyor. Klavyeler bugün bazı tarzlarda olmasa bile bu tarz bir death grubunda şüphe uyandırabilecek cinsten.(bak 2 gün sonra dönecekler denir)
O zaman için alınan tepkiler ve değişen bazı şeyler oldu. Tepkiler death metal gibi extreme bir tarzda klavye kullanımı idi aslında klavye demek çok basit tam olarak bir synth.(çısta çıstak değil). Değişen şey bugünün death ve black metalinde yada extreme metal türlerinde keyboard kullanımının başlamış olması(Bazı black gruplarında Gayboard’dur). Bu yüzden Nocturnus bir ilk’e de imza atmış oldu. Başka ilklerede imza atmıştı tabiki TECHNIC DEATH METAL (progresif değil "teknik") diye bir türü başlattı sanırım başkada yapabilen yok Smile). Bunu size açıklamam çok zor bu yüzden bile merak edip Nocturnusu dinlemeniz gerek diye düşünüyorum. Bir ilk daha sci-fi konsept kullanımı başladı artık bi çok grup kullanıyor (bkz. Hypocrisy).

<br>

Nocturnus "The Key" ile ortalığı kasıp kavurmuş çok kısa bir süre 2 yıl sonra (2 yıl içinde diğer albümün çıkması konser işlerinin çok kısa sürdüğünün ve az sayıda olduğunun kanıtıdır) buna ne desem, kült albümleri Thresholds’u çıkardılar (Earache 1992). Thresholds bir önceki albüme göre produksiyon açısından artılar taşıyordu (ben daha iyi bir ritm gitar soundu henüz duyamadım). Ama bu albüm çıkana kadar bazı problemler yaşanmıştı, konser performanslarında grupta davul ve vokal’in aynı kişi olması bu iki olayda aksaklıklar çıkarmaya başladı (ne yapacan vokalist bulacan o zaman) bu yüzden Mike Browning Davul çalmaya devam etti vokal görevini ise Dan Izzo’ya devretti. İyi de olmuştu albümdeki vokaller The Key’e göre daha iyiydi.
Albüm çıktı Florida ve çevresinde konserler olurken basscı değişti Jeff Estes gruba dahil oldu.(Amma adam değişti hiç ii değil.) Thresholds da ise sadece sci-fi değil bazı okült içerikli liriklerde vardı.(Albümün introsu zaten sümerce ayinlerden alıntılarla açılıyor). Bu albümde bir de enstrümental parça vardır ki bu parça ile olgunlaşmış kendini gitarın allahı sanan jazz ve blues gitaristlerine bakın sizin yaptığınız bütün numaraları biliyoruz ama ...tir et beş para etmez biz takılalım demişlerdi. Müzikal olarak albümlerin derinlemesine bir açıklamasına girmek pek istemiyorum o zaman çok büyük sizelarda bir kaç dosya halinde okumak gerekir bu yazıyı.
<br><br>
Bundan sonra Nocturnus’un yolu açıktı fan kitlesi artmaya başladı.(internette ispanyolca portekizce latin amerika dillerinde fan sitesileri dahi bulunuo). 2 parçalaık bir EP geliyordu "Nocturnus". Grup Earache ile olan anlaşmayı iptal etti ve 1993 senesinde EP Moribound etiketiyle çıktı. (Grup Earache’den nerdeyse nefret ediyor bunu netteki bazı röportajlarda okudum. Özellikle promosyon yapmadığı konusunda şikayet ediyorlar.???).Ve yine kötü bişiler oldu eleman değişikliği James Marcinek - Drums, Emo Mowery - Bass. Mike Browning gruptan atıldığı için bu tarihten sonra Nocturnus’a kan kusan bi adam haline gelmiş. EP’de ki 2 parça "Mummified" ve "Posses The priest"‘i albümleri dinleyip fikir sahibi olduktan sonra dinlediğinizde tamam Nocturnus bitirdi piyasının allahı olacaklar derken çok kısa bir süre içinde dağılırlar. (Bok var ya! Dedim ben o kadar eleman değiştirmeyin diee.)
<br><br>
Bundan sonra Nocturnus’u sadece fanları hatırladı ve onun adını yaşatmak için çalıştılar özellikle Trey Azagtoth(MORBID ANGEL) zırt bırt her yere, konserlere hatta son albümlerinin fotolarında(Gateways..) dahi Nocturnus tişörtlerini giymişti. Bende bu grubu dinleme şansına eriştim ama dağılmışlardı saydım sövdüm olur mu böyle şey diye. Ama şunu belirtmeden geçemem hala geçerli Nocturnus’a benzeyen yada death metal piyasasında onlara rakip olabilecek, benzeyen bir tane bile grup yok. Onların metal piyasasında özellikle extreme tarzlara getirdikleri devrimsel nitelikteki ögeleri ise bir çok grup benimsemiş ve kullanıyor ve son derece normal karşılanıyor artık.
<br><br>
Ama hikaye bitmiyor. Ben bir gün iş yerindeyim çalışmaktayım Mendes hazretleri bir CD ile geliyor yanıma bak dinle olm diye. Bu ne falan? sürpriz dioo.. İyi bakalım dinliyorum ilk parça başlıyor 1 dakika dolmadan
sadece ohaaaaaaa yuhhhh çüşşş gibi tepkiler verebiliyorum. Kim bu adamlar acep oluyorum düşünüyorum, soruyorum söölemiyo. Az daha dinledikten sonra dediğime geliyoruz Nocturnus’un rakibi ve benzeri yok. Bu kesinlikle Nocturnus.(Özellikle son albümün ilk parçası ile ilgili olarak söylemem gereken ne death ne thrash grubu o parçadaki gibi bir riff kullanmadı benzeri dahi yok işte Nocturnus dedirten olay.) Sonradan araştırıyorum ki Nocturnus tekrar toplanmış albüm dahi çıkarmış. 2000 yılında Season Of Mist etiketiyle "Etheral Tomb" Nocturnus fanatikleriyle 7 yıldan sonra buluşuyor(Eski fanları coşmuştur herhalde). Son kadroda yine bir farklılık var Rick Bizarro davul çalıyor ve vokalleri basscı Emo üstlenmiş. Önceki Nocturnus albümlerini dinlemiş olup Etheral Tomb’u ilk dinlediğinizde başta Nocturnus olduğunu anlamayabilirsiniz çünkü soundda bazı değişiklikler var. Öncelikle ilk parça albümdeki en hızlı parça onun dışında albüm genel olarak yavaş daha mid-tempo bi yapıya sahip ama yavaş deyince yanlış anlaşılmasın yumuşamış değiller(bkz. DEICIDE). Sci-fi konseptlere devam, synthlere devam bir fark var ama sound dehşet verici karanlık tamam bu sefer uzaylılar dünyayı işgal ettiler hepimiz ölecez havasında.
<br>

<br><br>
Nocturnus’da son durumlar ise ilginç yine davulcu değişecek ama henüz bi eleman bulunmuş değil en kötüsü ilk gününden bugünlere kadar grubun klavyelerini çalan Louis Panzer gruptan ayrıldığı için onun yerini doldurabilecek bir klavyecide aranıyor. Sanırım bunlara çözüm bulunmadan yeni albümleri ile ilgili hiç bir bilgi edinemeyecez.Official site ise <a href='www.nocturnus.com</a>" target="_blank">http://www.nocturnus.com'>www.nocturnus.com</a></A> ama şu anda under construction yakında tekrar açılacakmış.<br>


Artık sonlara geldim bitiriyorum sonuç olarak zamanınızı ayırıp bu yazıyı okuduysanız size teşekkür ederim bir de download için zaman ayırıp Nocturnus Mp3 leri download edip dinleyin kendinize iyilik edin. O kadar safsata grupları bile bir sürü reklamları yapıldığı için bi şekilde dinliyoruz yada dinletiliyoruz bu müzisyenlere haksızlık etmeyelim. Bir de virtüözite hayranları için Nocturnus dinlemelerini ayrıca tavsiye ediyorum süper reklam ve pohpohlamalar sonunda virtüöz ilan edilmiş insanlar Malmsteen ve türevleri (Malmsteen’e bi garezim yok ama abarttık biraz adamı o kadar da dehşet değil) Mike Davis mi daha hızlı yoksa Malmsteen mi? Mike Davis ve Sean McNenney gibi ritm gitar çalabilecek kaç gitarist var. Bir dinleyin bakın. <br>P.S. Nocturnus’u herkeslere de anlatıp dinletmeyin, hadi anlatın ama dinletmeyin anlayacak insanlara ulaştırın bırakın Nocturnus istediği gibi underground olmaya devam etsin.

_________________
TATİLDEYİM, DÖNÜŞÜM MÜKEMMEL OLUCAK! =)


Hold me near, my one friend and guide
As I drown through your fingers
Drown through your love
For you are the life I hate
You are my
Lethe
avatar
Mephisto
Super Mod
Super Mod

Kadın
Mesaj Sayısı : 1174
Yaş : 24
Nerden : Çok güzel bi yerden xD
Hobiler : Anime, müzik, fotoğraf çekmek, gitar çalmak, gezmek tozmak....
Lakap : Mephisto
İleti : From the dark I feel your lips and †as†e your bloody kiss ...
Favori Lafınız : Enaam!
Rep :
75 / 10075 / 100

Ruh Halim :
İsim : Alex Ammot
Kayıt tarihi : 17/01/09

Kullanıcı profilini gör http://gothictr.vampire-legend.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Nocturnus

Mesaj tarafından GaZeRocK Bir Cuma Tem. 24, 2009 2:03 pm

iyi grup ama sevmiyorum xD teşekkürler xD

_________________

れいた ReiTa*mM aŞkıMsıNEven at the end he was still smiling
avatar
GaZeRocK
Super Mod
Super Mod

Kadın
Mesaj Sayısı : 5774
Yaş : 26
Nerden : uzaydan
Hobiler : Dans etmeyi çok severim .. müzik dinlemeyi çok severim ... anime - drama ve video izlemeyi çok severim.... konuşmayı insanları güldürmeyi ve onları mutlu etmeyi çok severim. insanları mutlu edince bende mutlu oluyorum... yardım etmeyi çok severim...
Lakap : ZepçüK
İleti : reitam reitam reitam
Favori Lafınız : ReiTa*mm -\^o^/-
Rep :
80 / 10080 / 100

Ruh Halim :
İsim : SuzuKi Hikaru
Kayıt tarihi : 02/08/08

Kullanıcı profilini gör http://nelchan.blogspot.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz