DimMu b0RgiR

Aşağa gitmek

DimMu b0RgiR

Mesaj tarafından meTaL_kaLp Bir Paz Ağus. 03, 2008 8:43 am

İşte Norveçin gururu Dimmu Borgir. Dimmu Borgir 1993 yılında Shagrath, Silenoz ve Tjodalv tarafından kurulmuş bir melodik black metal grubu. Brynjard Tristan basçı olarak gruba katılır, Stian Aarstad da klavyeci olarak gruba katılır. Böylece Dimmu Borgir tam anlamıyla doğmuş oldu. Emperor, Cradle Of Filth, Kreator kadar başarılı hatta onlardan da başarılı bir gruptur Dimmu Borgir.
Agresif gitarlar, yıkıcı davullar, insanın tüylerini diken diken eden yırtıcı, melodik ve operatik vokaller, ürkütücü klavye melodileri, insanın içini karartan bir ahenk. İşte Dimmu Borgir müziğini böyle tanımlayabiliriz. 80'lerin black metal ve heavy metal etkilerini taşıyor Dimmu Borgir. Wagner ve Dvorak gibi klasik müzik kompozitörlerinden de etkilendiklerini hatırlatmakta fayda görüyorum.
Dimmu Borgir ortama 1994 te Necromantic Gallery Productions dan çıkardıkları "Inn I Evighetens Morke" adlı 7" EP ile girer. Albüm bikaç haftada kapışılır. Black Metal aleminde adları duyulmuştu artık ve 1994 de For All Tid isimli ilk uzun albümlerini çıkarırlar. Yavaş, karamsar ve atmosferik bir kayıttı bu. Albümde Dødheimsgard'dan ldrahnand'ın ve Ved Buens Ende'den Vicotnik'in yardımları var. Albüm line-up: Shagrath - Davul ve Vokal (5. şarkıda gitar), Erkekjetter Silenoz - Gitar ve Vokal, Tjodalv - Gitar, Brynjard Tristan - Bas, Stian Aarstad - Klavye, Piano ve Efektler
1996 da black metal tarihinin önemli albümlerinden birini yayınladılar "Stormblåst". Bu albüm Dimmu Borgir ın diğer birçok melodik Black Metal grubundan çok daha başarılı olduğunu gösteriyordu. Bugünkü Dimmu Borgir sound'una doğru büyük bir adım attılar. Olgun şarkı sözleri, klasik müziğin güçlü etkisi ve mükemmel bir müzik. "Stormblåst" ile Dimmu Borgir hızı arttırmış ama atmosfer ve melodi hala yerli yerinde. Albüm line-up Shagrath - Lead Gitar ve Vokal, Erkekjetter Silenoz - Ritim Gitar ve Vokal, Tjodalv - Davul ve Perküsyon, Brynjard Tristan - Bas Gitar, Stian Aarstad - Klavye ve Piano
Dimmu Borgir ilk iki albümünde sözleri Norveç dilinde yazmışlar ama "Stormblåst"ın yayınlanmasından sonra bütün dinleyicilerin sözleri anlamasını sağlamak için sözleri İngilizce yazmaya başlarlar.
"Stormblåst" dan sonra 1996da Dimmu Borgir Devil's Path isimli bir MiniCD yayınladı. 4 şarkı vardı bu MiniCD de bunlardan biri de Devil's Path adlı mükemmel parça. Bu albümde basa Tristan yerine Nagash gelir. Stian Aarstad askere gittiği için klavye işlerine katılamaz. Albüm line-up Shagrath - Gitar, Vokal & Klavye, Erkekjetter Silenoz - Gitar, Tjodalv - Davul, Nagash - Bas
1997de Dimmu Borgir bir mükemmelliğe daha imza atar: "Enthrone Darkness Triumphant". Black metal aleminin en önemli 10 albümünden biri sayılabilir bu albüm. "Enthrone Darkness Triumphant" daha büyük bir firmadan çıktı : Nuclear Blast. Çünkü önceki firma dağıtımda yeterli performansı sağlayamamıştır ve yeteri kadar satamamışlardı. "Enthrone Darkness Triumphant" 150.000 den fazla satar. Dimmu Borgir artık Black Metal aleminin en büyük isimlerinden biri olmuştur. Hala sert, melodik ve agresif. "Tormentor Of Christian Souls" parçasının sözleri neden CD kitapçığında olmadığına gelince ; Nuclear Blast bi sakatlık çıkmasın diye şarkının sözlerini basma sorumluluğunu üzerine alamamış. Albüm line-up Shagrath - Gitar & Vokal, Erkekjetter Silenoz - Gitar, Tjodalv - Davul, Nagash - Bas, Stian Aarstad - Klavye ve Piano
"Enthrone Darkness Triumphant" kayıt edildikten sonra canlı performanslarda Shagrath vokallere ve sahne performansına odaklanabilsin diye gitar için sezonluk olarak Astennu gruba dahil edilir. Daha sonra grubun daimi üyesi oluyo bu arkadaş. Grubumuz "Enthrone Darkness Triumphant" turundan sonra bi mini tur yapar ve bu tur esnasında Tjodalv ailesiyle ve yeni doğan çocuğuyla daha fazla zaman geçirebilmek için bikaç aylığına gruptan ayrılır. Onun yerine Auro Noir den Aggressor sezonluk davulcu olarak alınır.Bu arkadaş şarkıları çok çabuk kapmış. "Enthrone Darkness Triumphant" turu sırasında bazı konserlerde sorun çıkaran Stian Aarstad kendini kapının önünde bulur. Onun yerine Therion ve Ancient ile çalışmış olan Kimberly Goss hatun kişisi alınır gruba. Ama sezonluk bi klavyeci olduğundan gruptan kendi isteğiyle ayrılır. Onun yerine de Mustis adlı genç bi arkadaş gelmiştir. İlk konseri de Dynamo Open Air 1998 festivalinde olur(şans!). Mustis önceden herhangi bi grupta çalmamış olmasına karşı Dimmu Borgir a yeni bişeyler getirir. Spiritual Black Dimensions albümünde de ağılığı feci şekilde hissediliyo. Şarkıların % 60 ı klavye üzerinde besteleniyo dikkatinizi çekerim.
1998de Nuclear Blast etiketiyle For All Tid albümü tekrar yayınlanır hemde artılarıyla. Nedir mi bu artılar? 7" EP "Inn I Evighetens Morke" albümünden 2 parça. Aynı yıl Dimmu Borgir bi MiniCD daha çıkarır. 2 yeni , 2 eski , 1 cover ve 3 canlı performanstan oluşur bu CD nin adı da Godless Savage Garden dır. Bu da Nuclear Blast etiketine sahiptir. Bu albüm fanlar için sadece çerez konumundadır ve herkes Spiritual Black Dimensions ı beklemektedir. Bu MiniCd Norveç in Grammy si "Spellemannsprisen" de iyi oy alır.Godless Savage Garden , The Kovenant ve Mundanus Imperium un albümleri ile metal kategorisinde aday gösterilir. Program canlı yayınlanır ve Dimmu Borgir Grotesquery Concealed adlı parçayı çalar. Ama ödülü The Kovenant - Nexus Polaris albümleriyle kazanır.
Spiritual Black Dimensions albümü adı duyulmamış olan Abyss Sütüdyolarında kaydedildi. Dimmu Borgir göze çarpan, güçlü büyüleyiciliğe sahip bir albüm yapar. Heyt be. Phantasmagoria ilk kez Dynamo 1998 de çalınmış. Bir diğer şarkı da Beauty In Darkness Vol. 3 derlemesindeki "The Insight And The Catharsis" . Bu da albüm çıkmadan ortaya çıkmıştı. 1 Mart 1999 da piyasaya sürülen Spiritual Black Dimensions albümü bir kasırga oluşturur piyasada ve Dimmu Borgir ın karanlık krallığının tahtının tek sahibi olduğu bir kez daha kanıtlanır. Bazıları Dimmu Borgir ın müziğinin nereye gittiğini tam kestirememişlerdir. Ama krallar tarihlerindeki en bütün ve inanılmaz albümü yaptımışlardı. Nagash The Kovenant a tam anlamıyla konsantre olabilmek için gruptan ayrıldı ve yerine Simen Hestnaes alındı Borknagar dan geçici olarak. Operatik vokalleriyle gruba yeni şeyler eklemiştir Simen bir süre sonra grubun tam anlamıyla elemanı olacaktır. Albüm line-up Shagrath - Vokal, Erkekjetter Silenoz - Gitar, Astennu - Lead Gitar, Tjodalv - Davul & Perküsyon , Nagash - Bas, Mustis - Klavye ve Piano
Spiritual Black Dimensions albümü yayınlandıktan bir ay sonra Old Man's Child la bi albüm yaparlar. Adı da Sons of Satan Gather for Attack dır. Aynı ay Astennu nun yan projesi ,Carpe Tenebrum, Mirrored Hate Painting albümünü yayınlar. Burda Nagash ın vokalleri yer alır. Müzik Dimmu Borgir müziğine çok yakındır ama daha hızlı olarak.
1999 başlarındaki New Jersey ve Montreal konserlerinden sonra Tjodalv gruptan ayrılmasını herkesi için en iyisi olacağı görüşündedir. Nedenleri müzikal açıdaki değişikliği, bakması gereken bir ailesi olması vs. Onun yerine kimin geleceği belliydi; Cradle Of Filth in eski davulcusu Nick Barker. Nick henüz Borknagar la olan Kuzey Amerikadaki Kings Of Terror turunu tamamlamıştı.
Dimmu Borgir Mart 2000 de yeni albüm kayıtları için Abyss sütüdyosuna girmeyi planlıyordu ama bu gerçekleşmedi. Çünkü yeni materyali tamamlamak için zamana ihtiyaçları vardı. Finansal problemler vardı, Nick hala İngilterede yaşıyordu ve her istediği zaman Norveçe gelemiyordu.
Kişisel problemler yüzünden Astennu gruptan atılır ve yerine Norveç black metal aleminin baba gitaristlerinden biri olan Galder alınır. Değişikliklerden falan sonra 2000 sonbaharında İsveçteki Fredman Stüdyosun dalarlar. (At The Gates, In Flames, Dark Tranquillity burda kayıt yapmıştır.) Ve yine bir mükemmelikle karşı karşıya bıraktı bizi Dimmu Borgir : "Puritanical Euphoric Misanthropia". Tamamen evil şarkılar, ürkütücü atmosferi ile bizi bizden alır krallar. O güne kadarki en iyi albümlerini yayınlamış olur Dimmu Borgir. Şarkı yazma işi en yüksek noktaya ulaşmıştır artık , "Blessings Upon The Throne Of Tyranny", "Kings Of The Carnival Creation","The Mealstrom Mephisto" and "Architecture Of A Genocidal Nature" parçaları özellikle.
Bazı parçaları Gothenburg senfoni orkestrasıyla kaydetmişlerdir. Sonuç; mükemmel gitar işleri, dinamik klavyeler. Nick Barker şarkılarda yıkıcı patlamalar yaratmış. Basta mükemmeliğe ulaşan Hestnaes çok iyi de back vokal yapmış. Shagrath ın korkutucu, şeytani vokallerine söyleyecek başka bişey bulamıyorum.
Dimmu Borgir Mart 2001 de yollara düştü ve yüzbinlerce hayranına müthiş gösteriler sundu.
2001 eylülü sonlarında şu Amerikaya yapılan saldırılardan dolayı Amerika turlarını yarıda bıraktılar. Açıklamada şu belirtiliyordu : "Yapılan saldırılardan dolayı ulaşım olayı sıfırlandı. Üzülerek söylüyoruz ki Dimmu Borgir , Napalm Death ve Witchery Amerika turnesini yarıda bırakıyor."
26 Ekim 2001 de Alive in Torment diye bi live albüm çıkardı Dimmu Borgir. Albümdeki parçalar şöyle: Tormentor of Christian Souls, The Blazing Monoliths of Defiance, The Insight and the Catharsis, Puritania and The Maelstrom Mephisto.
avatar
meTaL_kaLp
Moderatör
Moderatör

Kadın
Mesaj Sayısı : 930
Nerden : hayaL kenT xD
Lakap : Çiqo
İleti : -Çok zarifsin Meto
-O senin zerafetiniz
-...
-Hobarey xD
Favori Lafınız : mal.
Rep :
1 / 1001 / 100

Ruh Halim :
İsim : Çiqo Sanane
Kayıt tarihi : 02/08/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: DimMu b0RgiR

Mesaj tarafından GaZeRocK Bir Paz Ağus. 03, 2008 10:03 am

saol...

dimmuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu cheers

_________________

れいた ReiTa*mM aŞkıMsıNEven at the end he was still smiling
avatar
GaZeRocK
Super Mod
Super Mod

Kadın
Mesaj Sayısı : 5774
Yaş : 26
Nerden : uzaydan
Hobiler : Dans etmeyi çok severim .. müzik dinlemeyi çok severim ... anime - drama ve video izlemeyi çok severim.... konuşmayı insanları güldürmeyi ve onları mutlu etmeyi çok severim. insanları mutlu edince bende mutlu oluyorum... yardım etmeyi çok severim...
Lakap : ZepçüK
İleti : reitam reitam reitam
Favori Lafınız : ReiTa*mm -\^o^/-
Rep :
80 / 10080 / 100

Ruh Halim :
İsim : SuzuKi Hikaru
Kayıt tarihi : 02/08/08

Kullanıcı profilini gör http://nelchan.blogspot.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: DimMu b0RgiR

Mesaj tarafından meTaL_kaLp Bir Paz Ağus. 03, 2008 10:22 am

sorun deıl lol!
avatar
meTaL_kaLp
Moderatör
Moderatör

Kadın
Mesaj Sayısı : 930
Nerden : hayaL kenT xD
Lakap : Çiqo
İleti : -Çok zarifsin Meto
-O senin zerafetiniz
-...
-Hobarey xD
Favori Lafınız : mal.
Rep :
1 / 1001 / 100

Ruh Halim :
İsim : Çiqo Sanane
Kayıt tarihi : 02/08/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: DimMu b0RgiR

Mesaj tarafından Mephisto Bir Salı Haz. 02, 2009 3:04 am

the maelstrom mephisto xD dimmu borgir dinlerim ama hayret bu şarkıyı hiç dinlemedim...indirmeli kihkih

_________________
TATİLDEYİM, DÖNÜŞÜM MÜKEMMEL OLUCAK! =)


Hold me near, my one friend and guide
As I drown through your fingers
Drown through your love
For you are the life I hate
You are my
Lethe
avatar
Mephisto
Super Mod
Super Mod

Kadın
Mesaj Sayısı : 1174
Yaş : 24
Nerden : Çok güzel bi yerden xD
Hobiler : Anime, müzik, fotoğraf çekmek, gitar çalmak, gezmek tozmak....
Lakap : Mephisto
İleti : From the dark I feel your lips and †as†e your bloody kiss ...
Favori Lafınız : Enaam!
Rep :
75 / 10075 / 100

Ruh Halim :
İsim : Alex Ammot
Kayıt tarihi : 17/01/09

Kullanıcı profilini gör http://gothictr.vampire-legend.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz