The Gazette Fan Türkiye | The GazettE TR |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Coğrafya İklim ve Nüfus

4 posters

Coğrafya İklim ve Nüfus Empty Coğrafya İklim ve Nüfus

Mesaj tarafından GaZeRocK C.tesi Ekim 25, 2008 4:56 am

Japonya Coğrafyası
Japon takımadaları Asya kıtasının doğusunda yer alır. 3800 kilometre uzunluğunda, yay görünümlüdür. Toplam yüzölçümü 377.815 kilometrekaredir. Alan itibariyle dünya karalarının binde 3'ünden daha az bir büyüklüğü sahiptir. (İngiltere'den biraz büyük, Hindistan'ın 1/9'u, ABD'nin ise 1/25'dir.) Takımadalar içinde dört ana ada vardır. Bunlar büyükten küçüğe sırayla Honşu, Hokkaido, Kyuşu ve Şikoku adalar zinciridir. Honşu'nun alanı toplam alanın yüzde 60'ından fazladır. Bunun yanısıra yaklaşık 3900 küçük ada bu dört büyük adayı tamamlar. Japon adaları aslında Güneydoğu Asya'dan Alaska'ya kadar uzanan dağ sıralarının bir bölümüdür.nü oluşturur. Sahiller uzun ve kayalıktır. . Japonya'nın toplam yüzölçümünün yüzde 71'i dağlıktır. Dağların araları berrak göller, nehirler ve sayısız vadilerle doludur. Ülkenin en yüksek dağı Fuji 3776 metredir. Fuji dağı Japonya'daki 77 aktif volkandan biridir. Popüler dinlenme ve turizm odaklarından biri olan sıcak su kaplıcaları da bu volkanların ürünüdür. Bu volkanik faaliyetlerin bir diğer sonucu da sarsıntı ve depremlerdir.

Japonya İklimi
Japonya, muson bölgesi ile ılıman bölgenin birleştiği noktada yer alır. İklim, okyanusun ve karasal hava akımlarının etkisi altında genelde ılıman bir karakteri vardır. Japonya'da genellikle dört mevsim yaşanır. Haziran ortalarında başlayan yaz ılık ve nemlidir. Yağmurlu mevsimin hiç yaşanmadığı, kuzeydeki Hokkaido adası dışında , çoğunlukla yazı, yaklaşık bir ay süren yağmurlu bir mevsim takip eder.
Kış, Pasifik kıyılarında güneşli ve yumuşak geçer. Japon denizi kıyılarında ise bulut hakimdir. Dağlık iç kısım ise dünyanın en karlı bölgelerinden biridir. Hokkaido'nun en belirgin özelliği sert kışlarıdır. Eylül ayıyla birlikte ülkenin içlerinde şiddetli rüzgar, tayfun ve sağanak yağışlar yaşanır.
Başkent Tokyo, Tahran, Los Angeles ve Atina ile aynı enlemdedir. Yaz aylarında görülen nemli ve çok sıcak havanın tersine kış, düşük nem oranı ve arasıra yağan karla ılıman geçer.

Japonya Nüfusu
Japonya'nın nüfusu 123 milyon dolayındadır. Bu bakımdan dünyanın en kalabalık yedinci ülkesidir. Ancak nüfus artış hızı sıfır düzeyindedir. Esi dönemlerde adalardaki yerli halk ile kıtada yaşayan halkların karışması sonucu bugünkü Japon halkı oluştu. Ülkede nüfus yoğunluğu yüksektir. Kilometrekareye 332 kişi düşmektedir. Arazinin genelde dağlık ve iskan edilemez nitelikte olduğu, ülkenin ancak yüzde 10'unda yaşanabildiği de unutulmamalıdır. Nüfusun 4/5'inden fazlası şehir ve kasabalarda yaşamaktadır. En büyük kent olan Tokyo'nun nüfusu ise 12 milyon dolayındadır.
GaZeRocK
GaZeRocK
Super Mod
Super Mod

Kadın
Hobiler : Dans etmeyi çok severim .. müzik dinlemeyi çok severim ... anime - drama ve video izlemeyi çok severim.... konuşmayı insanları güldürmeyi ve onları mutlu etmeyi çok severim. insanları mutlu edince bende mutlu oluyorum... yardım etmeyi çok severim...
Lakap : ZepçüK
Favori Lafınız : ReiTa*mm -\^o^/-
Rep :
Coğrafya İklim ve Nüfus Left_bar_bleue80 / 10080 / 100Coğrafya İklim ve Nüfus Right_bar_bleue

Ruh Halim : Coğrafya İklim ve Nüfus Stresl10
İsim : SuzuKi Hikaru

http://nelchan.blogspot.com/

Coğrafya İklim ve Nüfus Empty Geri: Coğrafya İklim ve Nüfus

Mesaj tarafından toDoshi*meSce Paz Ekim 26, 2008 2:48 am

şu japonlara çalıştığımız kadar derslerimize çalışsaydım profesör olurduk kihkih (anneniz gibimi konuştum ne )saol ezgicim paylaşım için
toDoshi*meSce
toDoshi*meSce
GazetteKolik
GazetteKolik

Kadın
Hobiler : only satoshi ^^
Lakap : sibiryalı manyak
Rep :
Coğrafya İklim ve Nüfus Left_bar_bleue45 / 10045 / 100Coğrafya İklim ve Nüfus Right_bar_bleue

Ruh Halim : Coğrafya İklim ve Nüfus Yarama10

http://miyavifantr.1talk.net/

Mesaj tarafından shinigami91 Paz Ekim 26, 2008 3:03 am

mesce demiş ki:şu japonlara çalıştığımız kadar derslerimize çalışsaydım profesör olurduk kihkih (anneniz gibimi konuştum ne )saol ezgicim paylaşım için
haha harbi nan şu bilgisyar başında geçirdiğim süreyi derslerimin başında geçirseydim öss de full çekerdim kesin kihkih
shinigami91
shinigami91
GazetteFanTr Gururu
GazetteFanTr Gururu

Erkek
Coğrafya İklim ve Nüfus Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Coğrafya İklim ve Nüfus Right_bar_bleue

Ruh Halim : Coğrafya İklim ve Nüfus Asik10

Mesaj tarafından GaZeRocK Paz Ekim 26, 2008 3:10 am

mesce demiş ki:şu japonlara çalıştığımız kadar derslerimize çalışsaydım profesör olurduk kihkih (anneniz gibimi konuştum ne )saol ezgicim paylaşım için

önemli değil canım kihkih japonya coğrafyasını iklimini nüfusunu merak ediyoruz okuyoruz ediyoruz kendi coğrafyamıza iklimimiza nüfusumuz a gelince üşeniyoruz kihkih (bu neden yüzünden coğrafya hocamdan azar işittim) kihkih
GaZeRocK
GaZeRocK
Super Mod
Super Mod

Kadın
Hobiler : Dans etmeyi çok severim .. müzik dinlemeyi çok severim ... anime - drama ve video izlemeyi çok severim.... konuşmayı insanları güldürmeyi ve onları mutlu etmeyi çok severim. insanları mutlu edince bende mutlu oluyorum... yardım etmeyi çok severim...
Rep :
Coğrafya İklim ve Nüfus Left_bar_bleue80 / 10080 / 100Coğrafya İklim ve Nüfus Right_bar_bleue

Mesaj tarafından Ruki Paz Mart 29, 2009 8:10 am

saol cnm lol! nüfusu fazlaymış
Ruki
Ruki
GazetteFanTr Kurdu
GazetteFanTr Kurdu

Kadın
Rep :
Coğrafya İklim ve Nüfus Left_bar_bleue25 / 10025 / 100Coğrafya İklim ve Nüfus Right_bar_bleue

Ruh Halim : Coğrafya İklim ve Nüfus Tirsmi10
İsim : Kübra

Mesaj tarafından GaZeRocK Paz Mart 29, 2009 12:24 pm

japonya büyük ve binlerce adadan oluşan bir ülke kihkih
GaZeRocK
GaZeRocK
Super Mod
Super Mod

Kadın
Rep :